Recom Power R0.25D10-0505-R
R0.25D10-0505-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0505-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D10-0505-R.pdf
Availability of R0.25D10-0505-R
QUANTITY
R0.25D10-0505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0505-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0505-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0505-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0505-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0505-R
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT RED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf