Recom Power R0.25D10-0509-R
R0.25D10-0509-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0509-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D10-0509-R.pdf
Availability of R0.25D10-0509-R
QUANTITY
R0.25D10-0509-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0509-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0509-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0509-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0509-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0509-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0509-R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 72YD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W SMBG datasheet.pdf