Recom Power R0.25D10-0512/P
R0.25D10-0512/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0512/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-0512/P.pdf
Availability of R0.25D10-0512/P
QUANTITY
R0.25D10-0512/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0512/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0512/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0512/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0512/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0512/P Details Description
Related parts for R0.25D10-0512/P
ZACK STRIP UNPRINT 10 SECT WHIT datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
FB-5R,ASY,180,SIG,REC,EN,3.55 datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 150MA 2.5 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf