Recom Power R0.25D10-0512-R
R0.25D10-0512-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0512-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-0512-R.pdf
Availability of R0.25D10-0512-R
QUANTITY
R0.25D10-0512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0512-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0512-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0512-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0512-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0512-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0512-R
CONN JACK 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
DEM-OPA-SSOP-3B datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC RCVR GPS/GALILEO 46WLCSP datasheet.pdf
PNL MNT 430NM 200MCD 4V BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
HAN-ECO 06B ABDECKKAPPE MIT SCHN datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf