Recom Power R0.25D10-0512
R0.25D10-0512 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0512
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-0512.pdf
Availability of R0.25D10-0512
QUANTITY
R0.25D10-0512 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0512
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0512
Related LinksR0.25D, R0.25D10-0512 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0512 Details Description
Related parts for R0.25D10-0512
IC AMP AUDIO PWR 3.2W STER 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT BOARD EXTRA ZB2430-D-C-S-U datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 10X8X6" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.48A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 25P KNS-UNC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf