Recom Power R0.25D10-1212/P-R
R0.25D10-1212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1212/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1212/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-1212/P-R
QUANTITY
R0.25D10-1212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1212/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1212/P-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1212/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-1212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1212/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1212/P-R
LED DISP 7SEG .50" 585NM YLW CA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf