Recom Power R0.25D10-1215-R
R0.25D10-1215-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1215-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1215-R.pdf
Availability of R0.25D10-1215-R
QUANTITY
R0.25D10-1215-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1215-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1215-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1215-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1215-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1215-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1215-R
CONN POWER ENTRY SNAPIN 250V datasheet.pdf
RES 800 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 5.62"LX3.25"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf