Recom Power R0.25D10-1224/P
R0.25D10-1224/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1224/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1224/P.pdf
Availability of R0.25D10-1224/P
QUANTITY
R0.25D10-1224/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1224/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1224/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1224/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1224/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1224/P Details Description
Related parts for R0.25D10-1224/P
RES SMD 21K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FRAME datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf