Recom Power R0.25D10-1224-R
R0.25D10-1224-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1224-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1224-R.pdf
Availability of R0.25D10-1224-R
QUANTITY
R0.25D10-1224-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1224-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1224-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1224-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1224-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1224-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1224-R
RES SMD 47 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 40KBD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME 19 datasheet.pdf