Recom Power R0.25D10-1515
R0.25D10-1515 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1515
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1515.pdf
Availability of R0.25D10-1515
QUANTITY
R0.25D10-1515 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1515
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1515
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1515
Related LinksR0.25D, R0.25D10-1515 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1515 Details Description
Related parts for R0.25D10-1515
FIXED IND 2.2UH 770MA 130 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 665MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 27MH .5A HORZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf