Recom Power R0.25D10-243.3
R0.25D10-243.3 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-243.3
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-243.3.pdf
Availability of R0.25D10-243.3
QUANTITY
R0.25D10-243.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-243.3
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-243.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-243.3
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-243.3 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-243.3 Details Description
Related parts for R0.25D10-243.3
IC OPAMP GP 3.6MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 2POS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 69MM datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf