Recom Power R0.25D12-1209/HP-R
R0.25D12-1209/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1209/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D12-1209/HP-R.pdf
Availability of R0.25D12-1209/HP-R
QUANTITY
R0.25D12-1209/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1209/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1209/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1209/HP-R
Related LinksR0.25D12-, R0.25D12-1209/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1209/HP-R Details Description
Related parts for R0.25D12-1209/HP-R
IC OPAMP GP 1GHZ 8SO datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
Crystal 6.612813MHz Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
COMPACT FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN DSUB CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 15PF 760VAC U2J RADIAL datasheet.pdf