Recom Power R0.25D12-1512/H
R0.25D12-1512/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1512/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1512/H.pdf
Availability of R0.25D12-1512/H
QUANTITY
R0.25D12-1512/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1512/H
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1512/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1512/H
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-1512/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1512/H Details Description
Related parts for R0.25D12-1512/H
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE HALF 12AWG/4MM2 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf