Recom Power R0.25D12-2405/P-R
R0.25D12-2405/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-2405/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-2405/P-R.pdf
Availability of R0.25D12-2405/P-R
QUANTITY
R0.25D12-2405/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-2405/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-2405/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-2405/P-R
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-2405/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-2405/P-R Details Description
Related parts for R0.25D12-2405/P-R
CABLE FLAT FLEX 17 COND .050" datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MKD GRD W/CR 50/CD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 25MSPS LP 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM MLP65-20 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 50MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
15POS DIE CAST LONG JACK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A 4XDFN datasheet.pdf