Recom Power R0.25D12-2405/P
R0.25D12-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-2405/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-2405/P.pdf
Availability of R0.25D12-2405/P
QUANTITY
R0.25D12-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-2405/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-2405/P Details Description
Related parts for R0.25D12-2405/P
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 2TX/2RX 20-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 94POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT GRN CC SMD datasheet.pdf