Recom Power R0.25DA-050505
R0.25DA-050505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25DA-050505
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5/5V OUT
Datasheet Download
R0.25DA-050505.pdf
Availability of R0.25DA-050505
QUANTITY
R0.25DA-050505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25DA-050505
Internal Part NumberEIS-R0.25DA-050505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25DA-050505
Related LinksR0.25DA, R0.25DA-050505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25DA-050505 Details Description
Related parts for R0.25DA-050505
IC V-F CONV SYNCH MONO 5V 20PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY SSR 200VAC 3A 3-28VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
PROX SWITCH datasheet.pdf
CONN ADAPTER RJ-45 TO DB9 FMALE datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf