Recom Power R0.25DA-240505/P
R0.25DA-240505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25DA-240505/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 05/05VOUT
Datasheet Download
R0.25DA-240505/P.pdf
Availability of R0.25DA-240505/P
QUANTITY
R0.25DA-240505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25DA-240505/P
Internal Part NumberEIS-R0.25DA-240505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25DA-240505/P
Related LinksR0.25DA-, R0.25DA-240505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25DA-240505/P Details Description
Related parts for R0.25DA-240505/P
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049V/H1504TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC ACCEL BXY-AXIS 50/50G 16QFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
WB XRLRPLGNR BTMXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf