Recom Power R0.25DA-3.30505
R0.25DA-3.30505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25DA-3.30505
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 5/5V OUT
Datasheet Download
R0.25DA-3.30505.pdf
Availability of R0.25DA-3.30505
QUANTITY
R0.25DA-3.30505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25DA-3.30505
Internal Part NumberEIS-R0.25DA-3.30505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25DA-3.30505
Related LinksR0.25DA, R0.25DA-3.30505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25DA-3.30505 Details Description
Related parts for R0.25DA-3.30505
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TSMD8 datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 11POS datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf