Recom Power R0.25S-0505/EH-R
R0.25S-0505/EH-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-0505/EH-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.25S-0505/EH-R.pdf
Availability of R0.25S-0505/EH-R
QUANTITY
R0.25S-0505/EH-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-0505/EH-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-0505/EH-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-0505/EH-R
Related LinksR0.25S-0, R0.25S-0505/EH-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-0505/EH-R Details Description
Related parts for R0.25S-0505/EH-R
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BFR PIN SPRING COIL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AA datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 5 POS SMD datasheet.pdf