Recom Power R0.25S-0505/HP
R0.25S-0505/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-0505/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-0505/HP.pdf
Availability of R0.25S-0505/HP
QUANTITY
R0.25S-0505/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-0505/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-0505/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-0505/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-0505/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-0505/HP Details Description
Related parts for R0.25S-0505/HP
IC EPROM UV 1MBIT 100NS 32CDIP datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED YEL 3M datasheet.pdf
IC MPU EP9 200MHZ 272TFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
UNIV POWER CAP HSG 15P F/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf