Recom Power R0.25S-0515/HP-R
R0.25S-0515/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-0515/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-0515/HP-R.pdf
Availability of R0.25S-0515/HP-R
QUANTITY
R0.25S-0515/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-0515/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-0515/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-0515/HP-R
Related LinksR0.25S-0, R0.25S-0515/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-0515/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S-0515/HP-R
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf