Recom Power R0.25S-1205/E
R0.25S-1205/E picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/E
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.25W 12VIN 5VOUT
Datasheet Download
R0.25S-1205/E.pdf
Availability of R0.25S-1205/E
QUANTITY
R0.25S-1205/E Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/E
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/E
Related LinksR0.25S, R0.25S-1205/E Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/E Details Description
Related parts for R0.25S-1205/E
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 313.85MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
IC 12-BIT 8+4 PORT D/A 28-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 600A DIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 300UF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 4.15 OHM TH datasheet.pdf