Recom Power R0.25S-1205/EHP
R0.25S-1205/EHP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/EHP
Brief Description
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.25S-1205/EHP.pdf
Availability of R0.25S-1205/EHP
QUANTITY
R0.25S-1205/EHP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/EHP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/EHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/EHP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1205/EHP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/EHP Details Description
Related parts for R0.25S-1205/EHP
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 9POS datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
SAW FILTER 303.825MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 03 CKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
USB CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf