Recom Power R0.25S-1205/HP
R0.25S-1205/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1205/HP.pdf
Availability of R0.25S-1205/HP
QUANTITY
R0.25S-1205/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1205/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/HP Details Description
Related parts for R0.25S-1205/HP
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf