Recom Power R0.25S-1205/P
R0.25S-1205/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1205/P.pdf
Availability of R0.25S-1205/P
QUANTITY
R0.25S-1205/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/P
Related LinksR0.25S, R0.25S-1205/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/P Details Description
Related parts for R0.25S-1205/P
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-263AB datasheet.pdf