Recom Power R0.25S-1209/HP-R
R0.25S-1209/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1209/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1209/HP-R.pdf
Availability of R0.25S-1209/HP-R
QUANTITY
R0.25S-1209/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1209/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1209/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1209/HP-R
Related LinksR0.25S-1, R0.25S-1209/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1209/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S-1209/HP-R
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
MARKER PAN-TY 50# YELLOW 7.4" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 988 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 294MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf