Recom Power R0.25S-1224
R0.25S-1224 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1224
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1224.pdf
Availability of R0.25S-1224
QUANTITY
R0.25S-1224 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1224
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1224
Related LinksR0.25, R0.25S-1224 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1224 Details Description
Related parts for R0.25S-1224
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES 0.88 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf