Recom Power R0.25S-123.3/H-R
R0.25S-123.3/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3/H-R.pdf
Availability of R0.25S-123.3/H-R
QUANTITY
R0.25S-123.3/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3/H-R
Related LinksR0.25S-1, R0.25S-123.3/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-123.3/H-R
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf