Recom Power R0.25S-123.3/HP
R0.25S-123.3/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3/HP.pdf
Availability of R0.25S-123.3/HP
QUANTITY
R0.25S-123.3/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-123.3/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3/HP Details Description
Related parts for R0.25S-123.3/HP
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92S datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 310MW SOD323F datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC CTLR PFC/PWM COMBO 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DRIP SHIELD KIT DK SERIES LT GRY datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf