Recom Power R0.25S-123.3/P-R
R0.25S-123.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3/P-R.pdf
Availability of R0.25S-123.3/P-R
QUANTITY
R0.25S-123.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3/P-R
Related LinksR0.25S-1, R0.25S-123.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-123.3/P-R
IC VOLT DETECT 2.0V N-CH OD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
1.25MM F/L 10POS 26AWG 450MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf