Recom Power R0.25S-1509-R
R0.25S-1509-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1509-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1509-R.pdf
Availability of R0.25S-1509-R
QUANTITY
R0.25S-1509-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1509-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1509-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1509-R
Related LinksR0.25S, R0.25S-1509-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1509-R Details Description
Related parts for R0.25S-1509-R
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
8352-17 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IGBT 600V 280A SOT-227 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM COIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 35W datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 XBEE 2.4GHZ datasheet.pdf
470UF 10V 8X18MM 125C 4000H datasheet.pdf