Recom Power R0.25S-1515/H-R
R0.25S-1515/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1515/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1515/H-R.pdf
Availability of R0.25S-1515/H-R
QUANTITY
R0.25S-1515/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1515/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1515/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1515/H-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1515/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1515/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-1515/H-R
IC CLOCK DIVIDER 1.8/2.5V 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf