Recom Power R0.25S-1515/HP
R0.25S-1515/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1515/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1515/HP.pdf
Availability of R0.25S-1515/HP
QUANTITY
R0.25S-1515/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1515/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1515/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1515/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1515/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1515/HP Details Description
Related parts for R0.25S-1515/HP
CONN RECEPT 2POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC 4DRV/4RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30AWG/4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 157BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf