Recom Power R0.25S-2405/HP
R0.25S-2405/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-2405/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-2405/HP.pdf
Availability of R0.25S-2405/HP
QUANTITY
R0.25S-2405/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-2405/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-2405/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-2405/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-2405/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-2405/HP Details Description
Related parts for R0.25S-2405/HP
FUSE RESETTABLE .75A 6V HLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 30W/O HOUSING 40A datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf