Recom Power R0.25S-2412/P
R0.25S-2412/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-2412/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S-2412/P.pdf
Availability of R0.25S-2412/P
QUANTITY
R0.25S-2412/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-2412/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-2412/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-2412/P
Related LinksR0.25S, R0.25S-2412/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-2412/P Details Description
Related parts for R0.25S-2412/P
IC MPU RESET MONITOR 2.93V SOT23 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 84FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V OUT 400W SMD datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 30W datasheet.pdf