Recom Power R0.25S-2415/H
R0.25S-2415/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-2415/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-2415/H.pdf
Availability of R0.25S-2415/H
QUANTITY
R0.25S-2415/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-2415/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S-2415/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-2415/H
Related LinksR0.25S, R0.25S-2415/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-2415/H Details Description
Related parts for R0.25S-2415/H
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
IC DUAL V COMP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf