Recom Power R0.25S-243.3/P
R0.25S-243.3/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-243.3/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-243.3/P.pdf
Availability of R0.25S-243.3/P
QUANTITY
R0.25S-243.3/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-243.3/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-243.3/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-243.3/P
Related LinksR0.25S-, R0.25S-243.3/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-243.3/P Details Description
Related parts for R0.25S-243.3/P
CONN SPLICE BUTT 22-26 AWG SOLIS datasheet.pdf
BOARD DEMO DSPICDEM 1.1 GEN PURP datasheet.pdf
CONN RECEPT 3MM 12POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
KIT DEV RSK FOR RL78G13 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf