Recom Power R0.25S-3.315/H-R
R0.25S-3.315/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.315/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-3.315/H-R.pdf
Availability of R0.25S-3.315/H-R
QUANTITY
R0.25S-3.315/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.315/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.315/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.315/H-R
Related LinksR0.25S-3, R0.25S-3.315/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.315/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-3.315/H-R
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf