Recom Power R0.25S-3.315/P
R0.25S-3.315/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.315/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-3.315/P.pdf
Availability of R0.25S-3.315/P
QUANTITY
R0.25S-3.315/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.315/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.315/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.315/P
Related LinksR0.25S-, R0.25S-3.315/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.315/P Details Description
Related parts for R0.25S-3.315/P
CONN HEADER 17POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC PASS FILTER 6CH 12-HXSON datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
FUSE F/A TLECOM 35A 170VDC PC MN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP & SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf