Recom Power R0.25S12-0509-R
R0.25S12-0509-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0509-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0509-R.pdf
Availability of R0.25S12-0509-R
QUANTITY
R0.25S12-0509-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0509-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0509-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0509-R
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-0509-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0509-R Details Description
Related parts for R0.25S12-0509-R
RELAY SSR 240VAC 2A ZC 4-SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V NP0 1206 datasheet.pdf