Recom Power R0.25S12-0515
R0.25S12-0515 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0515
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0515.pdf
Availability of R0.25S12-0515
QUANTITY
R0.25S12-0515 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0515
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0515
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0515
Related LinksR0.25S, R0.25S12-0515 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0515 Details Description
Related parts for R0.25S12-0515
IC CONTROLLER LI-ION 4.35V 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
COVER FLANGE 25POS FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
THYRISTOR 210V 400A DO214AA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.25A EMT6 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/BOOT datasheet.pdf