Recom Power R0.25S12-1205/HP
R0.25S12-1205/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1205/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1205/HP.pdf
Availability of R0.25S12-1205/HP
QUANTITY
R0.25S12-1205/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1205/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1205/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1205/HP
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-1205/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1205/HP Details Description
Related parts for R0.25S12-1205/HP
IC OTP 256KBIT 90NS 28DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6.6W SNGL 5V 3.3V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO214AC datasheet.pdf
FAN AXL 119.5X38.5MM 115/230VAC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FO C/A LC VIO SC XG AQU datasheet.pdf
DUAL 20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf