Recom Power R0.25S12-1224/H
R0.25S12-1224/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1224/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1224/H.pdf
Availability of R0.25S12-1224/H
QUANTITY
R0.25S12-1224/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1224/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1224/H
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1224/H
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-1224/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1224/H Details Description
Related parts for R0.25S12-1224/H
FUSE BLOCK CART 600V 10A CHASSIS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 3.1V 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE RFI SINGLE 30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf