Recom Power R0.25S12-1509/P-R
R0.25S12-1509/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1509/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1509/P-R.pdf
Availability of R0.25S12-1509/P-R
QUANTITY
R0.25S12-1509/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1509/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1509/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1509/P-R
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-1509/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1509/P-R Details Description
Related parts for R0.25S12-1509/P-R
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 34.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X1250MM datasheet.pdf
AP,STR,BF datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
1" ARAMID ARMOR, YELLOW, 200' datasheet.pdf
GUIDE RAIL GREY PCB 220MM 10PCS datasheet.pdf