Recom Power R0.25S12-1509/P
R0.25S12-1509/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1509/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1509/P.pdf
Availability of R0.25S12-1509/P
QUANTITY
R0.25S12-1509/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1509/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1509/P
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1509/P
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-1509/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1509/P Details Description
Related parts for R0.25S12-1509/P
IC FPGA 455 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 13FT CABLE datasheet.pdf