Recom Power R0.25S12-1512/HP
R0.25S12-1512/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1512/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1512/HP.pdf
Availability of R0.25S12-1512/HP
QUANTITY
R0.25S12-1512/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1512/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1512/HP
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1512/HP
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-1512/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1512/HP Details Description
Related parts for R0.25S12-1512/HP
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 3' WHT datasheet.pdf
ISOLATED AMP 2 CHAN DIN RAIL datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.375K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf