Recom Power R0.25S12-153.3/P
R0.25S12-153.3/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-153.3/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-153.3/P.pdf
Availability of R0.25S12-153.3/P
QUANTITY
R0.25S12-153.3/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-153.3/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-153.3/P
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-153.3/P
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-153.3/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-153.3/P Details Description
Related parts for R0.25S12-153.3/P
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING EP .156 10POS datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS TIN datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf