Recom Power R0.25S12-2405/P
R0.25S12-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-2405/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-2405/P.pdf
Availability of R0.25S12-2405/P
QUANTITY
R0.25S12-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-2405/P
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-2405/P
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-2405/P Details Description
Related parts for R0.25S12-2405/P
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf