Recom Power R0.25S12-3.305/HP
R0.25S12-3.305/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-3.305/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-3.305/HP.pdf
Availability of R0.25S12-3.305/HP
QUANTITY
R0.25S12-3.305/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-3.305/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-3.305/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-3.305/HP
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-3.305/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-3.305/HP Details Description
Related parts for R0.25S12-3.305/HP
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A DPAK-3 datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 16A QC datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 5M datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 8SO datasheet.pdf
CONNECTOR STOP datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
AB 26C 26#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CDMA 3 V Transmitter IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf