Recom Power R0.25S12-3.312/H
R0.25S12-3.312/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-3.312/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-3.312/H.pdf
Availability of R0.25S12-3.312/H
QUANTITY
R0.25S12-3.312/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-3.312/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-3.312/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-3.312/H
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-3.312/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-3.312/H Details Description
Related parts for R0.25S12-3.312/H
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
NTC0805 5% 20K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf